Jako Firma z Misją niezmiennie wierzymy, że Dobro Powraca. Tym razem dołączyliśmy do Misji Mustang, akcji humanitarnej dla dzieciaków z przyklasztornej szkoły w Choser, ostatnim zakątku wolnego Tybetu. Potrzebujący otrzymali lekarstwa, przybory szkolne, ubrania.

Misję Mustang, czyli tegoroczną podróż humanitarną do Królestwa Mustang w Himalajach, zorganizowała Fundacja Zostaw Swój Ślad. Na wyprawę z Polski wyruszyło osiem osób.

Pomagaliśmy w wielu miejscach po drodze, praktycznie w każdej wiosce przekazywaliśmy najpotrzebniejsze rzeczy: środki przeciwbólowe, opatrunki, maści itp. Nie zostawialiśmy tylko leków, ale to ze względu na bezpieczeństwo, bo w wioskach nie ma lekarzy, którzy odpowiedzialnie mogliby je zaordynować pacjentom – mówi Paula Rettinger-Wietoszko, szefowa fundacji.

Wspomina, że w stolicy Mustangu spotkali lekarza jeżdżącego do pacjentów z całego regionu. Mężczyzna, który opiekuje się m.in. uczniami szkoły w Choser, przekazał im listę zapotrzebowań na leki.

Kupiliśmy je m.in. dzięki Wam, dziękujemy – dodaje Rettinger-Wietoszko.

Dziecki z przyklasztornej szkoły otrzymały też przybory szkolne oraz odzież. A za okazaną pomoc podziękowały w oryginalny sposób, który wywołał bardzo szeroki uśmiech na naszych twarzach.

Czy wiesz, że?

Mustang leży w Himalajach w najgłębszej dolinie świata, nad rzeką Kali Gandaki, która wieki temu stanowiła szlak komunikacji i wymiany handlowej między Chinami, a Indiami. Stąd też jego bogactwo kulturowe i religijne. Otoczony jest łańcuchem najwyższych szczytów  Annapurny (8061 m n.p.m.) i Dhaulagiri (8167 m n.p.m.). W latach 1450-1992 obszar Królestwa Lo był zamknięty dla wpływów zewnętrznych i wstępu turystów. Leżące na terytorium Nepalu Królestwo Lo miało swoją autonomię, która pozwoliła zachować ów  fragment  kultury tybetańskiej w formie praktycznie niedotkniętej wpływem cywilizacji – pierwotnej, surowej i nieskażonej kulturowo.

Zdjęcia: Fundacja Zostaw Swój Ślad