TestingCup, czyli Mistrzostwa Polski w Testowaniu Oprogramowania, zorganizowane w designerskim budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, trwały dwa dni (23-24.05) i przyciągnęły setki ludzi z Polski i zagranicy, w tym trzech testerów z FarmaProm.

– W tym roku w zawodach wzięło udział ponad 350 testerów startujących w dwóch kategoriach grupowej i indywidualnej. Dla porównania, w pierwszej edycji mistrzostw w 2013 roku, było 100 osób  – opowiada Joanna Moćko, event manager TestingCup 2016. – Rosnąca popularność wydarzenia, to dowód na to, że polscy specjaliści reprezentują światowy poziom jakości testowania oprogramowania – dodaje.

Zadaniem zawodników było przetestowanie aplikacji Mr. Buggy, powstałej specjalnie na potrzeby TestingCup 2016. Co ciekawe, inaczej niż w przypadku poprzednich edycji zawodów, ta wersja aplikacji będzie dostępna komercyjnie, uzupełniając rynek branży IT o nowe narzędzie testerskie.

FarmaProm w tym roku reprezentowali: Michał Dubiel, odpowiadający za poprawność działania aplikacji webowej, Szymon Magdziarz sprawdzający jakość aplikacji mobilnej IZI dla systemu operacyjnego Windows oraz Konrad Listopad testujący aplikację IZI dedykowaną Androidowi. Wystartowali oni w kategorii indywidualnej. Poniżej subiektywna relacja z TestingCup 2016 przygotowana przez naszych zawodników.

Niedziela, 22.05 | Wyjazd z Krakowa

Nie możemy narzekać na wieczorny ruch na ulicach. Jesteśmy na miejscu po około godzinnej jeździe samochodem. Odbieramy klucze od właścicielki wynajętego mieszkania i możemy się zadomowić. Po krótkich oględzinach lokalu, rozpakowaniu się i małych zakupach w lokalnym sklepie, siadamy do komputerów i jeszcze raz przeglądamy wszystkie materiały dotyczące jutrzejszych zawodów. Jak się okazało zawsze coś idzie nie tak. Mimo wcześniejszego spakowania się na wyjazd, Konradowi zaginęła myszka.

Poniedziałek, 23.05 | Zawody

Po kolejnej wizycie w sklepie, smacznym śniadaniu, ostatnim rzucie oka na materiały, wyłączamy kompy i zbieramy się do wyjścia. Pogoda piękna, więc decydujemy się na spacer na nogach, w końcu Spodek jest jakieś 20 minut pieszo od naszej lokalizacji. Decyzja była jednak błędna, bo wysoka temperatura na zewnątrz nie zachęcała do spacerowania pośród bloków i gorącego asfaltu. Po okrążeniu Spodka doszliśmy do wniosku, że zawody odbywają się w innym miejscu, o czym utwierdziła nas tablica informacyjna przy MCK znajdującym się obok Spodka.

testing cup katowice farmaprom

W końcu dumnie dotarliśmy na miejsce i zaznaczaliśmy swoją obecność. Odebraliśmy materiały dla zawodników, a następnie ruszyliśmy w kierunku hali, mijając stanowiska różnych wystawców z całej Polski działających w branży IT.

Kiedy każdy z nas zajął swoje miejsce, włączamy komputery i… jakby problemów było mało (myszka Konrada), komputer Michała zechciał przeprowadzać aktualizację na 30 minut przed rozpoczęciem zawodów. Wielu ludzi dookoła miało problemy z siecią WiFi i dostawali w czasie łączenia się blue-screeny (w tym także Szymon). Wolontariusze przechadzający się nieopodal pomagali rozwiązywać problemy techniczne.

blue screen testing cup

Główny organizator i inicjator mistrzostw, Radosław Smilgin, kończy swoje wystąpienie, wolontariusze zaczynają roznosić pendrive z materiałami do zawodów, a u Michała na monitorze… „80/167 aktualizacji. Nie wyłączaj komputera i nie odłączaj zasilania”.

Co zrobić ? Twardy power off, modląc się o jakiś cud włączam ponownie komputer: primary disk error. Po kolejnym restarcie udało się uruchomić tryb awaryjny i ku mojemu zdziwieniu następuje wycofywanie aktualizacji. Na około 2 minuty przed rozpoczęciem udało się odpalić komputer, zgrać wszystkie dane i przeczytać specyfikację. Kawy to mi już nie potrzeba… – relacjonuje Michał.

Na szczęście, mimo problemów z jakimi się spotkaliśmy, aplikacja do testów była tak przygotowana, że połączenie z internetem nie było potrzebne. Pierwsza runda zawodów dotyczyła testowania oprogramowania i raportowania defektów. Zaś w drugiej chodziło o przygotowanie jak najlepszego raportu z testów. Z naszej trójki, najlepiej poradził sobie Michał, który w klasyfikacji generalnej zajął wysokie siódme miejsce.

Po zmaganiach i smacznym obiedzie, wszyscy uczestnicy mistrzostw mieli okazję wysłuchać wykładu Przemysława Wójcika poświęconego testowaniu Wiedźmina III.  Powiedział m.in. o tym, jak pracuje dział QA w poszczególnych fazach produkcji gry. Najciekawsza była informacja o tym w jaki sposób implementowali jazdę konno oraz podróżowanie łódką.

Po dniu spędzonym w MCK musieliśmy troszkę odpocząć. Jednocześnie chcieliśmy nabrać sił przed oficjalnym arfter party TC 2016. Świetna okazja do poznania ludzi z branży, wymiany doświadczeń i zasłużonego relaksu. Rewelacyjnym pomysłem były przygotowane przez organizatorów kupony na napoje, inspirowane klimatem gier RPG.

mikstura testing cup farmaprom 2mikstura testing cup farmaprommikstura testing cup

Wtorek, 24.05. | Wykłady

Był to dzień w całości poświęcony konferencji i różnym wykładom branżowym. Wszystkie, w których uczestniczyliśmy, były ciekawe, ale szczególnie zaciekawił nas wykład Michała Sajdaka dotyczący testów bezpieczeństwa. Zobaczyliśmy przykłady ataków na oprogramowanie wykonanych na żywo w czasie prelekcji. Naprawdę cenna obserwacja!

Równie interesujący był wykład Shmuela Gershonsa, pt. „Notes and Scores in Software Testing”, poświęcony w całości raportowaniu testów. Prowadzący zaprezentował swój autorski program RapidReporter. Aplikacja w pełni darmowa open-source’owa pozwala na szybkie i intuicyjne dokumentowanie wszystkich zdarzeń związanych z czynnościami testowania.

Mimo ogromnego zmęczenia po całym dniu wykładów, Shmuel potrafił zadbać o odpowiednią atmosferę, co pewien czas atakując nas lekką dozą humoru, np.: „Po wykładzie rozlosujemy darmowe, dożywotnie licencje na RapidReportera, który jest darmowy”. Podsumowując wykład, pokazane narzędzie z pewnością jest warte uwagi.

Po wszystkich wykładach nadszedł długo wyczekiwany moment, czyli oficjalne ogłoszenie wyników Mistrzostw Polski w Testowaniu Oprogramowania Testing Cup 2016.

Oto najlepsi testerzy w kraju:

Indywidualni
1. Grzegorz Dawid
2. Kamila Mrozek
3. Sebastian Gołdon

Drużyny
1. Szajka Grześka
2. DEV & TEST
3. Canon-OT Mogło być gorzej

Zwycięzcom gratulujemy!

Wróciliśmy do Krakowa z dyplomami szczęśliwi, że mieliśmy okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. Zdobyliśmy cenną wiedzę, którą wykorzystamy m.in. w testowaniu aplikacji FarmaProm. Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczną edycję TC.

testing cup 2016_farmaprom (14)testing cup 2016_farmaprom (15) testing cup 2016_farmaprom (16)testing cup 2016_farmaprom (2) testing cup 2016_farmaprom (3) testing cup 2016_farmaprom (4) testing cup 2016_farmaprom (5) testing cup 2016_farmaprom (6) testing cup 2016_farmaprom (7) testing cup 2016_farmaprom (8) testing cup 2016_farmaprom (9) testing cup 2016_farmaprom (10) testing cup 2016_farmaprom (11) testing cup 2016_farmaprom (12) testing cup 2016_farmaprom (13) testing cup 2016_farmaprom (17) testing cup 2016_farmaprom (18) testing cup 2016_farmaprom (19) testing cup 2016_farmaprom (20)testing cup 2016_farmaprom (21)

Fotorelacja: Mateusz Kamiński