Największa konferencja programistyczna w Polsce – takie hasło promowało Code Europe. Przyznajemy, że miało dużo wspólnego z prawdą, bo frekwencja była wysoka, a poranna kolejka przed wejściem do Centrum Kongresowego ICE Kraków liczyła kilkadziesiąt metrów.
Według oficjalnych wyliczeń organizatorów, w krakowskiej edycji Code Europe zorganizowanej 5 grudnia, wzięło udział 2990 uczestników – o 119 osób więcej niż w Warszawie (7 grudnia).
Organizatorzy kusili hasłami: 70 prelegentów, 100 merytorycznych warsztatów i prelekcji, 30 języków programowania. Wstęp był za darmo. Wystarczyło się zarejestrować. I tak oto wśród tysięcy uczestników wydarzenia znaleźliśmy się także my, FarmaPromianie. Słuchaliśmy, obserwowaliśmy, rozmawialiśmy z kolegami i koleżankami po fachu, robiliśmy zdjęcia. Teraz dzielimy się subiektywnymi komentarzami.
Artur Staniec, programista Android
Building beautiful REST APIs using Flash-Restplus – Michał Karzyński
Flask ze Swagger UI pozwala na szybkie tworzenie API wraz z dokumentacją. Ciekawy wykład, ale inny framework pythonowy, Hug, robi to według mnie prościej i jest trochę szybszy.
Start hunting – kill the bugs and mutations – Sven Ruppert
Dobrze poprowadzony wykład o interesującej metodyce testów mutacyjnych, które można wcielić do istniejącego projektu. Do wykładu został stworzony nawet zabawny trailer.
Introduction to Functional Reactive Programming – Eliasz Sawicki
Wykład zawierający podstawowe, ale też wyczerpujące informacje o reaktywnym kodowaniu w Swifcie. Dla kogoś niezaznajomionego z tematem został przejrzyście wyjaśniony.
Core Java Journey – Pattern / Reactive / Functional – Sven Ruppert
Niestety, zamiast warsztatu był tylko wykład, ale zaprezentowane treści miały wysoki poziom. Prowadzący próbował przekonać nas, że sam core Javy 8 świetnie odpowiada na współczesne zapotrzebowania programistów.
O co naprawdę chodzi w test driven development? – Adam Roman
Prowadzący próbował pokazać TDD z perspektywy menadżera. Nic nowego.
W skali od 1-6, konferencję oceniam na: 4
Mateusz Dybaś, programista Android
Start hunting – kill the bugs and mutations – Sven Ruppet
Ciekawa koncepcja testów mutacyjnych, eliminujących zbędne lub błędne przypadki testowe.
Introduction to Functional Reactive Programming – Eliasz Sawicki
Wstęp do RxSwift i reactive programming’u – nic nowego.
Przyszłe zawody w IT (panel dyskusyjny) – Piotr Madej, Przemysław Berendt
Potwierdzenie trendu, że najbardziej rozwojowymi kierunkami są Machine Learning i Big Data.
Go hack yourself… or someone will – Frans Rosen
Łowca bugów pokazał, jak znaleźć dziury w oprogramowaniu znanych firm i jeszcze na tym zarobić.
Technologia to nie wszystko… największym zagrożeniem jest człowiek – Wojciech Herra
Wykład trochę futurystyczny – generalnie czekają nas autonomiczne samochody i The Leasure Industry.
O co naprawdę chodzi w Test Driven Development? – Adam Roman
Pokazanie, że TDD potrafi wykryć błędy lub niespójności w logice biznesowej przed napisaniem tej logiki.
W skali od 1-6, konferencję oceniam na: 5
Piotr Szypuła, programista Android
How to build a Robot – Allen O’Neill
Autor konferencji przedstawił swoje podejście do tematu DIY IoT, czyli jak w domowych warunkach i niewielkim kosztem zbudować prostego robota z dosyć zaawansowanymi funkcjami. Okazuje się, że wystarczy kilka Raspberry Pi i duuużo wolnego czasu. Sam wykład poprowadzony naprawdę fajnie. Prelegent z charyzmą. Nagrodził gadżetami kilku aktywnych uczestników.
Computational Behaviour Modelling for the Internet of Things – Fahim Kawsar
W prelekcji prelegent przedstawił ciekawą wizję świata, w którym prawie każde urządzenie z naszego otoczenia zbiera dane na nasz temat. Na podstawie naszego zachowania aplikacje typu socialmedia będą wiedziały w jakim jesteśmy humorze albo czy mamy ochotę porozmawiać z innym człowiekiem… Brzmi przerażająco, prawda? Sam wykład bardzo ogólny, teoretyczny i bez konkretnych wniosków.
Go hack yourself…or someone else will – Frans Rosén
Szwedzki łowca bugów pokazał, że w każdym oprogramowaniu, nawet największych firm zatrudniających najlepszych specjalistów, można znaleźć błędy. Jego pełna prawdziwych przykładów prezentacja była najpopularniejszą i chyba najlepiej przyjętą prelekcją konferencji.
W skali od 1-6, konferencję oceniam na: 4,5
Michał Stachowicz, programista PHP
Przyszłe zawody w IT – Piotr Madej, Przemysław Berendt
Prelekcja miała charakter luźnej konwersacji. Wzięli w niej udział Piotr Madej (Comarch), Przemysław Berendt (Luxoft) oraz prowadzący rozmowę konferansjer. Rozmowa w głównej mierze dotyczyła tego jakie są obecnie trendy w IT, które zawody są przyszłością, a które już wkrótce odejdą w zapomnienie, w szeroko pojętej branży informatycznej. Nie mogło tu zabraknąć wspomnienia o sławnym Cobolcie czy treserze sztucznej inteligencji.
Go hack yourself… or someone else will – Frans Rosén
Szwedzki ninja! Miał jedno z ciekawszych wystąpień, postanowił zaprezentować publiczności swoje sukcesy w poszukiwaniu różnych luk w aplikacjach największych graczy. Wystąpienie można podsumować jednym słowem: Szukajcie, a znajdziecie (i dolary będą płynąć strumieniami przelewów).
The Post Javascript Apocalypse – Douglas Crockford
Wykład prowadzony przez programistę JavaScript, pracownika PayPal, autora kilku książek. Wystąpienie miało zupełnie inny charakter niż początkowo sądziłem. W głównej mierze polegało na przedstawieniu różnych sposobów implementowania tych samych rzeczy, wskazania najlepszego sposobu przy równoczesnym skomentowaniu, że i ono nie jest do końca dobre.
Tak więc temat prezentacji był dosyć przewrotny, bo wystąpienie polegało na przedstawieniu, jak powinien wyglądać nowy, lepszy język programowania według pana Douglas’a Crockford’a.
W skali od 1-6, konferencję oceniam na: 4
Roman Sobaś, programista PHP
An introduction to Service Workers – Phil Nash
Prelekcja pozwoliła mi bliżej przyjrzeć się jednemu z mechanizmów tworzenia aplikacji webowych w nowym stylu. Chodzi o tzw. aplikacje progresywne, mocno promowane m.in. przez Google. Service Workers działające na zasadzie proxy funkcjonującego między przeglądarką a siecią, pozwalają nam wykryć i w lepszy sposób obsłużyć m.in. pracę w trybie offline. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza, kiedy korzystamy z urządzeń mobilnych. Mimo iż technologia Service Workers jest jeszcze nowością i nawet nie w każdej przeglądarce jest dostępna, to na pewno może odmienić podejście do budowania aplikacji webowych. Prelekcja i sam temat były bardzo interesujące.
Extremely defensive PHP programming – Marco Pivetta
Przedstawienie podejścia do programowania z dużym naciskiem na testy i łatwość utrzymania kodu z upływem czasu. Marco przestawił również kilka aspektów pisania kodu trudniejszego do zepsucia i odporniejszego na błędy. Sama prelekcja nawet interesująca i ciekawie prowadzona, ale bez jakichś szczególnych odkryć.
5 rzeczy o Kotlinie – Piotr Ślesarew (wykład w zastępstwie za Mateusza Herycha i jego wykład Twórz więcej niż aplikacje)
Krótka prelekcja „Śliskiego”, naszego byłego kolegi z pracy, na temat języka Kotlin, była chyba najbardziej techniczna ze wszystkich na jakich byłem. Piotrek pokazywał analogiczny kod w Javie oraz Kotlinie. I na tej podstawie przedstawiał zalety Kotlina w stosunku do Javy. To język niszowy, jednak jeśli ktoś pisze aplikacje na Androida, to jest to pewna alternatywa, lecz nie na początek przygody z programowaniem.
Go hack yourself… or someone else will – Frans Rosén
Najzabawniejsza prelekcja ze wszystkich. Frans okazał się wesołą osobą i w bardzo ciekawy sposób przedstawił jak został profesjonalnym ninją wyszukującym błędy w oprogramowaniu gigantów np. Google czy Facebook. Pokazał też – wydawać by się mogło – drobne błędy programisty dające opcję zhackowania aplikacji, z których wszyscy korzystamy. Wniosek: wszyscy popełniają błędy i trzeba kłaść duży nacisk na bezpieczeństwo aplikacji webowych.
W skali od 1-6, konferencję oceniam na: 4,5
Marcin Wlekliński, programista PHP
Extremely defensive PHP programming – Marco Pivetta
Programowanie jest jak jazda samochodem. Zakładamy, że inni uczestnicy dróg (i my też) będą popełniać błędy. Porady co robić, żeby nasz kod użyty w przyszłości przez innych nie powodował niczego nieprzewidywanego.
So, how do Google, Bing and Yahoo work? – Allen O’Neill
Po stronach chodzą sobie roboty i indeksują. Ranking zależy od ilości linków do naszej strony i od wielkości stron linkujących. Od połowy zgubiłem powiązanie tego, co mówił, z tematem.
Test Driven Everything – Mateusz Charytoniuk
Powinniśmy testować wszystko, nie tylko kod, ale też proces. Każdy ticket na osobnym branchu itp. Raczej wszyscy idziemy w tym kierunku już od dawna.
Go hack yourself… or someone else will
Prelegent opowiedział o swojej karierze hackera. Dla relaksu znajdował dziury u największych w IT, informował ich i zgarniał za to gruby hajs. Przykłady mało przydatne, bo wszystko już załatali. Przykład: trzeba uważać na logowanie przez Facebooka na mniej znanych stronach (na znanych już im pozgłaszał).
W skali od 1-6, konferencję oceniam na: 3,5
Robert Kubac, programista PHP
“Nie wołaj Innych” oraz pozostałe zasady zorientowania na usługi – Szymon Kulec
Ciekawy wykład, na który trafiłem przypadkiem. Głównym tematem było ograniczenie zależności pomiędzy klasami, czy ogólnie: komponentami wewnątrz projektu, do niezbędnego minimum. Wykład może nie był odkrywczy, ale był prowadzony w taki sposób, że nie dało się nudzić.
Test Driven Everything – Mateusz Charytoniuk
Niestety, jeden z najmniej ciekawych wykładów. Widać było, że prowadzący bardzo się stresuje, co niestety dość mocno się odbiło na sposobie prezentacji. Prelegent chciał poruszyć jak najwięcej tematów (testy jednostkowe, testy akceptacyjne/manualne/akceptacyjne, systemy kontroli wersji, CI), co spowodowało, że żaden temat nie został dokładniej omówiony.
FutureJS – Kuba Waliński
Wykład, który zapowiadał się ciekawie, ale był w małej salce wypełnionej po brzegi ludźmi, przez co źle było słychać i widać. Wyszedłem po 15 minutach. Ciężko jest przewidzieć, który wykład przyciągnie ile osób, ale tutaj organizatorzy wyraźnie nie docenili tematyki.
5 rzeczy o Kotlinie – Piotr Ślesarew
Wykład prowadzony przez naszego byłego FarmaPromianina. Dość dużo ludzi wyszło w trakcie, ale z pewnością jednym z powodów było to, iż wykład był przeprowadzony w zastępstwie, organizowany na ostatnią chwilę, przez co nie było tej zmiany nigdzie w agendzie. Sam wykład ciekawy, choć krótki. Był rodzajem przewodnika, który zawierał przykłady kodu, z których można skorzystać podczas pisania aplikacji na urządzenia mobilne.
Go hack yourself… or someone else will – Frans Rosén
Najciekawszy wykład ze wszystkich, na których byłem, zarówno z uwagi na tematykę, treść, jak i sposób prezentacji. Wykład dotyczył wyszukiwania różnych luk w bezpieczeństwie serwisów, ale również bardzo obrazowo pokazywał, jak szukając bugów w innych serwisach, które oferują tzw. “bug bounty”, można dodatkowo zarobić, czasem nawet bardzo dobre pieniądze.
The Post JavaScript Apocalypse – Douglas Crockford
Wykład był niejako przekrojem całej historii JavaScriptu. Autor, odnosząc się do swoich doświadczeń z pracy nad rozwojem JS, pokazywał, jak ten się zmienił na przestrzeni lat oraz namawiał nas do jego dalszego rozwijania.
W skali od 1-6, konferencję oceniam na: 3
Fotoreportaż: Mateusz Kamiński