Największa konferencja programistyczna w Polsce – takie hasło promowało Code Europe. Przyznajemy, że miało dużo wspólnego z prawdą, bo frekwencja była wysoka, a poranna kolejka przed wejściem do Centrum Kongresowego ICE Kraków liczyła kilkadziesiąt metrów.

Według oficjalnych wyliczeń organizatorów, w krakowskiej edycji Code Europe zorganizowanej 5 grudnia, wzięło udział 2990 uczestników – o 119 osób więcej niż w Warszawie (7 grudnia).

Organizatorzy kusili hasłami: 70 prelegentów, 100 merytorycznych warsztatów i prelekcji, 30 języków programowania. Wstęp był za darmo. Wystarczyło się zarejestrować. I tak oto wśród tysięcy uczestników wydarzenia znaleźliśmy się także my, FarmaPromianie. Słuchaliśmy, obserwowaliśmy, rozmawialiśmy z kolegami i koleżankami po fachu, robiliśmy zdjęcia. Teraz dzielimy się subiektywnymi komentarzami.

Artur Staniec, programista Android

Building beautiful REST APIs using Flash-Restplus – Michał Karzyński

Flask ze Swagger UI pozwala na szybkie tworzenie API wraz z dokumentacją. Ciekawy wykład, ale inny framework pythonowy, Hug, robi to według mnie prościej i jest trochę szybszy.

Start hunting – kill the bugs and mutations – Sven Ruppert

Dobrze poprowadzony wykład o interesującej metodyce testów mutacyjnych, które można wcielić do istniejącego projektu. Do wykładu został stworzony nawet zabawny trailer.

Introduction to Functional Reactive Programming – Eliasz Sawicki

Wykład zawierający podstawowe, ale też wyczerpujące informacje o reaktywnym kodowaniu w Swifcie. Dla kogoś niezaznajomionego z tematem został przejrzyście wyjaśniony.

Core Java Journey – Pattern / Reactive / Functional – Sven Ruppert

Niestety, zamiast warsztatu był tylko wykład, ale zaprezentowane treści miały wysoki poziom. Prowadzący próbował przekonać nas, że sam core Javy 8 świetnie odpowiada na współczesne zapotrzebowania programistów.

O co naprawdę chodzi w test driven development? – Adam Roman

Prowadzący próbował pokazać TDD z perspektywy menadżera. Nic nowego.

W skali od 1-6, konferencję oceniam na: 4

 

Mateusz Dybaś, programista Android

Start hunting – kill the bugs and mutations – Sven Ruppet

Ciekawa koncepcja testów mutacyjnych, eliminujących zbędne lub błędne przypadki testowe.

Introduction to Functional Reactive Programming – Eliasz Sawicki

Wstęp do RxSwift i reactive programming’u – nic nowego.

Przyszłe zawody w IT (panel dyskusyjny) – Piotr Madej, Przemysław Berendt

Potwierdzenie trendu, że najbardziej rozwojowymi kierunkami są Machine Learning i Big Data.

Go hack yourself… or someone will – Frans Rosen

Łowca bugów pokazał, jak znaleźć dziury w oprogramowaniu znanych firm i jeszcze na tym zarobić.

Technologia to nie wszystko… największym zagrożeniem jest człowiek – Wojciech Herra

Wykład trochę futurystyczny – generalnie czekają nas autonomiczne samochody i The Leasure Industry.

O co naprawdę chodzi w Test Driven Development? – Adam Roman

Pokazanie, że TDD potrafi wykryć błędy lub niespójności w logice biznesowej przed napisaniem tej logiki.

W skali od 1-6, konferencję oceniam na: 5

 

Piotr Szypuła, programista Android

How to build a Robot – Allen O’Neill

Autor konferencji przedstawił swoje podejście do tematu DIY IoT, czyli jak w domowych warunkach i niewielkim kosztem zbudować prostego robota z dosyć zaawansowanymi funkcjami. Okazuje się, że wystarczy kilka Raspberry Pi i duuużo wolnego czasu. Sam wykład poprowadzony naprawdę fajnie. Prelegent z charyzmą. Nagrodził gadżetami kilku aktywnych uczestników.

Computational Behaviour Modelling for the Internet of Things – Fahim Kawsar

W prelekcji prelegent przedstawił ciekawą wizję świata, w którym prawie każde urządzenie z naszego otoczenia zbiera dane na nasz temat. Na podstawie naszego zachowania aplikacje typu socialmedia będą wiedziały w jakim jesteśmy humorze albo czy mamy ochotę porozmawiać z innym człowiekiem… Brzmi przerażająco, prawda? Sam wykład bardzo ogólny, teoretyczny i bez konkretnych wniosków.

Go hack yourself…or someone else will  – Frans Rosén

Szwedzki łowca bugów pokazał, że w każdym oprogramowaniu, nawet największych firm zatrudniających najlepszych specjalistów, można znaleźć błędy. Jego pełna prawdziwych przykładów prezentacja była najpopularniejszą i chyba najlepiej przyjętą prelekcją konferencji.

W skali od 1-6, konferencję oceniam na: 4,5

 

Michał Stachowicz, programista PHP

Przyszłe zawody w IT – Piotr Madej, Przemysław Berendt

Prelekcja miała charakter luźnej konwersacji. Wzięli w niej udział Piotr Madej (Comarch), Przemysław Berendt (Luxoft) oraz prowadzący rozmowę konferansjer. Rozmowa w głównej mierze dotyczyła tego jakie są obecnie trendy w IT, które zawody są przyszłością, a które już wkrótce odejdą w zapomnienie, w szeroko pojętej branży informatycznej. Nie mogło tu zabraknąć wspomnienia o sławnym Cobolcie czy treserze sztucznej inteligencji.

Go hack yourself… or someone else will – Frans Rosén

Szwedzki ninja! Miał jedno z ciekawszych wystąpień, postanowił zaprezentować publiczności swoje sukcesy w poszukiwaniu różnych luk w aplikacjach największych graczy. Wystąpienie można podsumować jednym słowem: Szukajcie, a znajdziecie (i dolary będą płynąć strumieniami przelewów).

The Post Javascript Apocalypse – Douglas Crockford

Wykład prowadzony przez programistę JavaScript, pracownika PayPal, autora kilku książek. Wystąpienie miało zupełnie inny charakter niż początkowo sądziłem. W głównej mierze polegało na przedstawieniu różnych sposobów implementowania tych samych rzeczy, wskazania najlepszego sposobu przy równoczesnym skomentowaniu, że i ono nie jest do końca dobre.

Tak więc temat prezentacji był dosyć przewrotny, bo wystąpienie polegało na przedstawieniu, jak powinien wyglądać nowy, lepszy język programowania według pana Douglas’a Crockford’a.

W skali od 1-6, konferencję oceniam na: 4

 

Roman Sobaś, programista PHP

An introduction to Service Workers – Phil Nash

Prelekcja pozwoliła mi bliżej przyjrzeć się jednemu z mechanizmów tworzenia aplikacji webowych w nowym stylu. Chodzi o tzw. aplikacje progresywne, mocno promowane m.in. przez Google. Service Workers działające na zasadzie proxy funkcjonującego między przeglądarką a siecią, pozwalają nam wykryć i w lepszy sposób obsłużyć m.in. pracę w trybie offline. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza, kiedy korzystamy z urządzeń mobilnych. Mimo iż technologia Service Workers jest jeszcze nowością i nawet nie w każdej przeglądarce jest dostępna, to na pewno może odmienić podejście do budowania aplikacji webowych. Prelekcja i sam temat były bardzo interesujące.

Extremely defensive PHP programming – Marco Pivetta

Przedstawienie podejścia do programowania z dużym naciskiem na testy i łatwość utrzymania kodu z upływem czasu. Marco przestawił również kilka aspektów pisania kodu trudniejszego do zepsucia i odporniejszego na błędy. Sama prelekcja nawet interesująca i ciekawie prowadzona, ale bez jakichś szczególnych odkryć.

5 rzeczy o Kotlinie – Piotr Ślesarew (wykład w zastępstwie za Mateusza Herycha i jego wykład Twórz więcej niż aplikacje)

Krótka prelekcja „Śliskiego”, naszego byłego kolegi z pracy, na temat języka Kotlin, była chyba najbardziej techniczna ze wszystkich na jakich byłem. Piotrek pokazywał analogiczny kod w Javie oraz Kotlinie. I na tej podstawie przedstawiał zalety Kotlina w stosunku do Javy. To język niszowy, jednak jeśli ktoś pisze aplikacje na Androida, to jest to pewna alternatywa, lecz nie na początek przygody z programowaniem.

Go hack yourself… or someone else will – Frans Rosén

Najzabawniejsza prelekcja ze wszystkich. Frans okazał się wesołą osobą i w bardzo ciekawy sposób przedstawił jak został profesjonalnym ninją wyszukującym błędy w oprogramowaniu gigantów np. Google czy Facebook. Pokazał też – wydawać by się mogło – drobne błędy programisty dające opcję zhackowania aplikacji, z których wszyscy korzystamy. Wniosek: wszyscy popełniają błędy i trzeba kłaść duży nacisk na bezpieczeństwo aplikacji webowych.

W skali od 1-6, konferencję oceniam na: 4,5

 

Marcin Wlekliński, programista PHP

Extremely defensive PHP programming – Marco Pivetta

Programowanie jest jak jazda samochodem. Zakładamy, że inni uczestnicy dróg (i my też) będą popełniać błędy. Porady co robić, żeby nasz kod użyty w przyszłości przez innych nie powodował niczego nieprzewidywanego.

So, how do Google, Bing and Yahoo work? – Allen O’Neill

Po stronach chodzą sobie roboty i indeksują. Ranking zależy od ilości linków do naszej strony i od wielkości stron linkujących. Od połowy zgubiłem powiązanie tego, co mówił, z tematem.

Test Driven Everything – Mateusz Charytoniuk

Powinniśmy testować wszystko, nie tylko kod, ale też proces. Każdy ticket na osobnym branchu itp. Raczej wszyscy idziemy w tym kierunku już od dawna.

Go hack yourself… or someone else will

Prelegent opowiedział o swojej karierze hackera. Dla relaksu znajdował dziury u największych w IT, informował ich i zgarniał za to gruby hajs. Przykłady mało przydatne, bo wszystko już załatali. Przykład: trzeba uważać na logowanie przez Facebooka na mniej znanych stronach (na znanych już im pozgłaszał).

W skali od 1-6, konferencję oceniam na: 3,5

 

Robert Kubac, programista PHP

„Nie wołaj Innych” oraz pozostałe zasady zorientowania na usługi – Szymon Kulec

Ciekawy wykład, na który trafiłem przypadkiem. Głównym tematem było ograniczenie zależności pomiędzy klasami, czy ogólnie: komponentami wewnątrz projektu, do niezbędnego minimum. Wykład może nie był odkrywczy, ale był prowadzony w taki sposób, że nie dało się nudzić.

Test Driven Everything – Mateusz Charytoniuk

Niestety, jeden z najmniej ciekawych wykładów. Widać było, że prowadzący bardzo się stresuje, co niestety dość mocno się odbiło na sposobie prezentacji. Prelegent chciał poruszyć jak najwięcej tematów (testy jednostkowe, testy akceptacyjne/manualne/akceptacyjne, systemy kontroli wersji, CI), co spowodowało, że żaden temat nie został dokładniej omówiony.

FutureJS – Kuba Waliński

Wykład, który zapowiadał się ciekawie, ale był w małej salce wypełnionej po brzegi ludźmi, przez co źle było słychać i widać. Wyszedłem po 15 minutach. Ciężko jest przewidzieć, który wykład przyciągnie ile osób, ale tutaj organizatorzy wyraźnie nie docenili tematyki.

5 rzeczy o Kotlinie – Piotr Ślesarew

Wykład prowadzony przez naszego byłego FarmaPromianina. Dość dużo ludzi wyszło w trakcie, ale z pewnością jednym z powodów było to, iż wykład był przeprowadzony w zastępstwie, organizowany na ostatnią chwilę, przez co nie było tej zmiany nigdzie w agendzie. Sam wykład ciekawy, choć krótki. Był rodzajem przewodnika, który zawierał przykłady kodu, z których można skorzystać podczas pisania aplikacji na urządzenia mobilne.

Go hack yourself… or someone else will – Frans Rosén

Najciekawszy wykład ze wszystkich, na których byłem, zarówno z uwagi na tematykę, treść, jak i sposób prezentacji. Wykład dotyczył wyszukiwania różnych luk w bezpieczeństwie serwisów, ale również bardzo obrazowo pokazywał, jak szukając bugów w innych serwisach, które oferują tzw. „bug bounty”, można dodatkowo zarobić, czasem nawet bardzo dobre pieniądze.

The Post JavaScript Apocalypse – Douglas Crockford

Wykład był niejako przekrojem całej historii JavaScriptu. Autor, odnosząc się do swoich doświadczeń z pracy nad rozwojem JS, pokazywał, jak ten się zmienił na przestrzeni lat oraz namawiał nas do jego dalszego rozwijania.

W skali od 1-6, konferencję oceniam na: 3

1 code europe krakow 2016 farmaprom 2 code europe krakow 2016 farmaprom 3 code europe krakow 2016 farmaprom 4 code europe krakow 2016 farmaprom 5 code europe krakow 2016 farmaprom 6 code europe krakow 2016 farmaprom 7 code europe krakow 2016 farmaprom 8 code europe krakow 2016 farmaprom 9 code europe krakow 2016 farmaprom 10 code europe krakow 2016 farmaprom 11 code europe krakow 2016 farmaprom 12 code europe krakow 2016 farmaprom 13 code europe krakow 2016 farmaprom 14 code europe krakow 2016 farmaprom 15 code europe krakow 2016 farmaprom 16 code europe krakow 2016 farmaprom 17 code europe krakow 2016 farmaprom 18 code europe krakow 2016 farmaprom 19 code europe krakow 2016 farmaprom 20 code europe krakow 2016 farmaprom

Fotoreportaż: Mateusz Kamiński